Almanya'da Amatör kulüpler isyanda

Almanya'da Amatör kulüpler isyanda
Almanya'da amatör futbol maçları oynanmazken kulüpler isyanda

Almanya'da amatör kulüpler isyanda

 

Almanya'da amatör futbol maçları oynanmazken kulüpler isyanda...

Almanya’da Covid vakası sayılarının düşmesi sonucu 2020’nin yaz aylarında hijyen kuralları çerçevesinde sahalarda tekrar amatör maçlara başlanmıştı. Ancak ekim ayında salgının ikinci dalgasına yakalanan Almanya’da Covid-19 tedbirleri kapmasında 2020’in kasım ayından beri amatör futbol liglerinde antrenmanlar yapılamıyor.

Almanya Birinci Futbol Ligi’nin (Bundesliga) yanı sıra ikinci ve üçüncü ligde de karşılaşmalar seyircisiz olarak oynanmaya devam ederken, amatör liglerde futbolcuların müsabakalar çıkması yasak."İkinci yarı oynanmaz var sayıyoruz"
1987’de Berlin’de kurulan Hilalspor’un kurucularından da olan Öner, yeni sezonda 3-5 maç oynandıktan sonra kasımda pandeminin ikinci dalgada alınan tedbirlerle amatör liglere ara verildiğini anımsatarak, “Öyle bir dalga ki amatör takımlarını alıp götürdü” dedi. Öner, futbolun oynanmadığı ve antrenmanların yapılmadığı bu dönemde futbolcuların performanslarının düştüğüne işaret ederek, gençlerin topla oynamadıklarında futboldan koptuğunu, evde daha fazla bilgisayarda oyun oynadığını ve kilo aldıklarını ifade etti. Veysel Öner, salgının ikinci dalgası bittikten sonra kulüplerin kendilerini nasıl toparlayacağını düşündüklerini belirterek, ancak amatör liglerde bu sezonun ikinci yarısında da futbol oynanmayacağını varsaydığını söyledi.Belirsizlikten şikayet eden Öner, “Ne olacak belli değil. Önümüzü göremiyoruz. Ne gelecek, nasıl bir şey olacak bilemiyoruz.” dedi.

"Amatörlere yapılmış bir haksızlık"

Öner, maçların Bundesliga’da oynanıp amatör liglerde henüz başlamamasını eleştirerek, “Amatörlere yapılmış bir haksızlık aslında. Bundesliga oynanıyorsa amatörlerde de maçlar oynanabilir. Zaten amatör takımların maçlarında 3-5 tane seyirci oluyor. Kimse kimseyle temas etmiyor. Çocuklar sahada futbolu oynayıp bittikten sonra eve gidebilirler. Soyunma odasına girme yasağı ve duş alma yasağı koymuşlardı. Üstümüzü giyinerek gelip topumuzu oynayıp gidebilirdik. Bunu da yapmadılar. Neden yapmadılar bunu da anlamadım” değerlendirmesinde bulundu.

"Politik sebepler"

Viktoria Berlin Kulübü Genç Takımlar Koordinatörü Hasan Keskin de pandeminin bir taraftan sosyal bağları kopardığını, diğer taraftan salgının futbola yansımalarının da üzücü olduğunu belirtti. Keskin, “Artık antrenman yok. Takım olarak bir yere gidip çalışma yapamıyorsunuz. Alışmış olduğunuz maç performansı şu anda yok” dedi. Keskin, sahalarda futbol oynanmasının yasaklanmasına tepki göstererek, “Futbol sahalarında en az pandeminin yaşandığını biliyoruz. Bunlar araştırmadan çıkan veriler. Buna rağmen her şeyin birden kapatılmasının politik sebeplerden dolayı olduğunu düşüyoruz.” diye konuştu.

Kulübün yöneticilerinden Thorsten Fubel de salgından dolayı kampları organize etme gibi faaliyetlerin yapılamadığını aktararak, “Bu çerçevede maddi olarak da sağlıklı bir şekilde sezonu tamamlamak zor oluyor. Hafta sonları turnuvalar ve karşılaşmalar yapılarak bir düzen olması iyi oldurdu. Şu an bir şeyler planlamak, bir girişimde bulunmak çok zor. Salgından dolayı bir yerde tıkanma oluyor. Eksik olan düzen” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hürriyet.com.tr  

Bu haber toplam 344 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Almanya'da Amatör kulüpler isyanda2 Şubat 2021 Salı 10:05
  •