Koronavirüs ve Amatör spor

Koronavirüs ve Amatör spor
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs

Türkiye’de Süper Lig ve TFF 1. Lig’in yanı sıra 2 ve 3. liglerde korona virüs tedbirleri alınarak müsabakalar oynanırken, pandeminin başlamasından bugüne kadar amatör liglerde ise futbola henüz başlanmadı. Futbolcuların tek isteği TFF yetkililerinden maçların oynatılması.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde yarattığı etki ile 100 milyon aşkın insanın ölümüne sebep olarak bir çok alanda adeta hayatı felç etti. Önce Cafe, lokanta vb. İş yerlerini sekteye uğrattı ve ardından Ülkelere giriş çıkış yasağına sebebiyet vererek adeta hayatı durdurdu.
Her alana sinerek etkisiz hale getiren koronavirüs illeti beklendiği gibi spor’a etki ederek büyük bir darbe vurdu. Spor’un ve özellikle futbol kolu için olmazsa olmaz diye kabul edilen seyirciler için getirilen kısıtlama ile, deyim yerindeyse futbolu hem tadsız hem de tuzsuz hale getirdi. Geçen sezon birçok ülkede spor müsabakalarını sekteye uğratsa da ilkin seyirciden yoksun olarak başlatılan ardından locası bulunan stadyumlar için sınırlı sayıda da olsa seyirci alınmaya başlanarak liglere devam edildi.
Amatör olarak ortaya çıkan ve profesyonelleşerek, bütün profesyonel liglerin oynanmasına yarenlik ederek doğup büyüdüğü Amatör mecrasına sırtını dönerek bir çok kulübün ve dolayısıyla amatör liglerde spor hayatını idame ederek evlerine ekmek götürebilen bir çok sporcuya adeta darbe vurdu!.
Profesyonelliğe geçiş yapan koronavirüs illeti, yaydığı hastalıktan gasp ettiği canlara doymamış olacak ki şimdi de amatör sporcuları işsizlik ve dolayısıyla önce açlıkla tehdit edip bu yolla da canlara kastetmeye niyetlenmiş gibi..!.
Şimdi yukarı da yazmış olduğumuz sebeplerden ötürü koronavirüsü yerden yere vurduk! Hatta hep birlikte bildiğimiz bütün bedduaları edip, hakaretler yağdıralım yağdırmasına da..!. Peki Profesyonel liglerin oynanabilmesi için gerekli bütün önlemleri alıp uygun zemini hazırlayan Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri neden amatör dünyasına sırt dönüp amatörlerin iki ayağını bir pabuca sığdırmaya çalışıyor, mevcut belirsizliklerden ötürü başta şampiyonluk hedefi olan takımlar olmak üzere hiç bir takım ne elinde sporcu tutabiliyor, ne transfer yapabiliyor de teknik heyetini oluşturabiliyor.
Tek devrelikte olsa bir an önce gerekli şart ve ortamların hazırlanması ve liglerin başlamasını biran önce arzu ediyor, TFF yetkililerinden süper lige döndükleri yüzlerini amatör dünyasına dönmelerini arzu ediyor. Siz değerli okurlarımıza selam saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

 Yazar:Savaş Özalp

Bu haber toplam 692 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler