Geçmişten bugüne bir daha

Geçmişten bugüne bir daha
Kalemim gittiğin yere götür beni

Geçmişten bugüne bir daha!


BAŞLARKEN;

Kalemim, gittiğin yere götür beni…

Eh be ahmak, hamakattan koru bizi Allah'ım,

Eskiler, 'Hamakatın remzi merkeptir' derlermiş. Yani ahmaklık ve budalalık konusunda tarifler ve tanımlamalar yetersiz kaldığında eşeğe bakmak, ahmaklığın ne olduğunu anlamak için yeterli sayılırmış. Sporla uğraşan yöneticiye yakıştırılan bir kelime anlayışıyla, Sonunda varılacak nokta… Nasıl başlanır nasıl bitecek yazıtımı bende merak etmiyor değilim hani…

Yöneticilik zor zanaat (sanat)… Çokta uzak değil aslında Derviş Kaşıkları anlatımını uygulamamız ama ben olma ihtimali güçleştiriyor adam gibi olma ihtimalini… Belki sizi anlatacağım, belki de içinizdeki sizi. Hiç Hazreti Ömer gibi de değil hani Adalet yerine bir hiç eklemek…


O kadar verilen mücadele o kadar koşuşturma sonra pabuç dama atılmaca koca bir hiç değil mi? Biraz da Türk dizileri kıvamında başlayayım da istiyorum. Engelde yok aslında ama ne tarafa akacağımı bilemeden seyretmeye başlarsınız tam can alıcı noktada başlar jenerik… Bir heyecan bir heyecan 'koş, koş' başlıyor nidaları çınlatır duvarları çınlatır dedim de kimseyi kırmadan çünkü camiamızda hiç kimse kırılacak bir harekette bulunabilmesi için çaba harcasın.

Ben mi? Ahmağın tekiyim!…

Başlayalım mı başlayalım mı amatör spor yöneticilerini taşlayalım mı? Amatör; Latince seven kimse kelimesinden türemiştir. Sözlük anlamı ise; bir şeye hevesi olan ve onu hararetle arayan kimsedir. Sade zevki için ve bilerek bir sanat veya bir spor ile uğraşan kimse. Mesleği olmamakla birlikte, kendini spora veren, gayret gösteren, yetkili olan, heveskâr kişiler gibi anlamlarda, bu terim yıllarca küçümseyici bir tavırla kullanılmıştır. Hâlbuki spor her zaman amatör bir istek ve ruhla hayat bulmuştur.

Değişen ekonomik dengeler, insanların yapmaktan zevk aldıkları uğraşlarını bile; “Bundan nasıl yüksek bir gelir elde edebilirim?” düşüncesine yönlendirmiştir. Hal böyle olunca da istekler amatör sporumuzun önüne geçmiş ve zamanla semt sevgisi siyasi arenada boy gösterecek, semeresini ilçe başkanlığınıza yakınlığınızla meclis üyeliği, parti liderine yakınlığınız sizi milletvekilliğine kadar götürecek güzel bir sevda amatör spor tabii ki yükselen trendi ile futbol, zamanını paranı en önemlisi ise sağlığını riske atacak kadar uğraş sonra kocaman bir tenkit… Kısacası tenkit örtülü övünmedir.


Her insan için, hangi nedenle hangi seviyede olursa olsun, kişisel düşüncelerini baskın ve yaptırımcı biçimde ortaya koymak, egonun hoş olmayan göstergesidir. Ve bu tehlikeli girişimler futbolun içine sokmaya çalıştığımız ve herkes doğru ve güzel bulduğumuz bir şeyi okumamış olabilir adına parça, parça birazda bizden katarak paylaşacağız bu satırlarda, amatörce kalın.

Barbaros Akkoyunlu

Yerel Futbol Fahri Yönetim Kurulu Başkanı 

Bu haber toplam 420 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler